| A MAGYAR TONY BLAIRE
Tntetett az t legnagyobb hazai szakszervezet: november 11.-n a Miniszterelnki Hivatal el vonultak az rdekkpviseleti szervezetek aktivisti,tiltakozsul az lbaloldali Gyurcsny-kormny leend tbb biztosts egszsggyi modellje ellen,amelynek bevezetst nem ppen mellkes mdon,a kzelmltban nlunk jrt demokrata prti volt amerikai elnk, Bill Clinton sem javasolta.
Mint azt mr korbban lthattuk,az lszocialista-liberlis koalci egyik legszilrdabb tartoszlopa a megszort intzkedsek tmkelege,azaz kznapi nyelven a Gyurcsny-csomag. Ez elssorban a szigor,m annl rtelmetlenebb s szakszertlenebb megszort antiszocilis intzkedsekre,illetve a korltlan versenyszellemre,a piaci mentalitsra pl.A fukarkod szemlletet haznk esetn legalbbis rszben az indokolja,illetve arra hivatkoznak nemegyszer,hogy mg anno a Medgyessy-kabinet a szznapos,majd a leend kormnyf a szzlpses programokkal sajnos tlkltekezett,tl sokat fordtottak szocilis clokra,ahogyan azt a jelenlegi miniszterelnk szenvedlyes hang interjk sorn idnknt nyilatkozta. Itt jn be a trtnet msodik szereplje,a mindenhat versenyszfra,tudniillik, ahogyan a koalci logikja diktlja,ha nem fordtanak megfelel energit a piacra,nincs versenykpessg se,s ez tnkreteszi a gazdasgot. Mrpedig,folytatva mg mindig az szemlletkkel,Szksg van minl versenykpesebb,nyeresgesebb gazatokra,hazai s klfldi vllalatokra,multicgekre.amelyek nemcsak a gazdasgot lendtik fel,hanem egy sor munkalehetsget is teremtenek. Ez az elkpzels nem jkelet s nem is magyar sajtossg: mr 1994-95-ben is arrl szmolt be a nemzetkzi munksmozgalmi sajt,hogy az akkortl az angol Munksprt vezet pozcijba kerlt Tony Blair s hvei igencsak fentk a fogukat nem csupn a hatalomra,hanem a kzszolgltatst vgz gazatok privatizcijra is. Ksrtetiesen hasonlan a jelenlegi kormnyunkhoz,k is r kvntk tenni kezket az egszsggyre s a vastra,mg akkor is,ha a Labour Party szablyzata tiltotta,hogy ilyesmire vetemedjenek. A prt igazi szocializmusban gondolkod csoportja/Tony Benn,Dennis Skinner stb./ nemcsak emiatt,hanem csaldi htterk s az azt meghatroz hozzllsuk miatt is tmadta a leend brit miniszterelnkt: Blaire-k jlszitult kzposztlybeli-hazai szfordulattal lve-rzsadombi figurk,akiknek ppgy kzk nincs a munksosztlyhoz s a prnphez,mint haznkban az MSZP-nek. Mindenesetre a blarizmus mint a vrs ingbe bjtatott neoliberlis-vadkapitalista eszme vilgszerte hdt,gy az lland bizonytsknyszerben szenved Magyarorszgon is. Az emltett ideolgit nagyjbl a kvetkezkppen foglalhatjuk ssze: jlti llamot kell ltrehozni az adott orszgban,ahol egyenl eslyek mellett a szocilis egyenlsgnek is rvnyeslnie kell. Ez azonban mskpp nem trtnhet,mint hatkony munkahelyteremt beruhzsokkal,gazdasglnkt intzkedsekkel,amelybe be kell vonni a piacot, azaz a tkt is,amely garantlja a versenykpessget,az egyenl eslyeket s a szocilis intzkedsek hatkonysgt. Szocializmusrl vagy proletrdiktatrrl itt mr sz sincs, helyette arrl,hogy a piac valahogy segtsen mindenkit,gy a mellkszereplv degradlt dolgozkat is. Nos,kb. gy nz ki a blairizmus,amely a munka kifejtinek jltt a tke hatkonysgval kvnja sszekapcsolni-termszetesen nagyon is helytelenl.
A nemrg leksznt angol miniszterelnk nyomdokain halad az MSZP is,amelyben h csatlsa az SZDSZ is. Mr 2002-ben olyan agglyaiknak adtak hangot a dolgozi rdekkpviseletek szvivi,mely szerint az egszsg-s oktatsgyet,valamint a vasti szlltst is nyeresgorientltt kvnja tenni a Medgyessy-kormny s ltalban a szocialistk. Aggodalmuk nem is volt alaptalan: a msodik Gyurcsny-kabinet,alighogy megalakult,mris kivetette hljt a szbanforg gazatokra. Emellett a kormny lbaloldali kereszteslovagjai elszeretettel beszlnek j munkahelyteremt beruhzsokrl, a reformok elengedhetetlenl fontos mivoltrl.s a hrhedt balatonszdi beszdben 2006 mjusban arrl is sz esett,hogy a kormny politikjt mennyire rossz tra tereltk. Egy sz mint szz:a legfontosabb,hogy reform ide,munkahelyteremts oda, a jelenlegi koalci a Blaire-fle irnyzatban a leginkbb rdekelt,neki ez felel meg leginkbb ,miutn hangzatos munksbart szlamokkal s olcs gretekkel magukhoz lncoljk ugyan a baloldali rtkek irnt svrg prnpet,m valjban a nemzetkzi nagytkt szolgljk ki gtlstalan mdon: a multiknak nyjtott adkedvezmnyekkel, szakszervezet-s dolgozellenes politikjukkal,elhitetvn a dolgozkkal,hogy nekik igenis ez a j,ez a legmegfelelbb. Sikerrel hitetik el,hogy ezek a lpsek elkerlhetetlenek,s hogy ez a dolgozkrt, a brbl s fizetsbl lkrt,azok rdekben trtnik Emiatt van rszben az,hogy a szlsjobboldali prftktl is fl kisemberek mg nem alakultak igazn t egy ers,markns MSZP-ellenes,m baloldali tmegg:sokan elhiszik,hogy fellengzs lzungjai miatt az MSZP baloldali. Igaz,hogy egyre tbb olyan megmozdulsrl kapunk hrt,amely civil jelleg s nem rpdsvos,m ezen civil politizlsi kultra meghonosodsa mg hossz idt vesz ignybe,radsul ppen az antiszocilis intzkedsek,ezltal a baloldalinak hitt kormnybl val kibrnduls teszi emberek tmegeit szlssges ideolgik ldozataiv,veszlyeztetve ezzel a civil trsadalmi szfra kibontakozst. Egy azonban biztos:miutn a kormny vltozatlanul elhatrozta magt a gyllt reformok folytatsa mellett,a jvben az ilyen s ehhez hasonl rdekkpviseleti vagy civil jelleg tiltakoz akcik knnyen mindennaposs vlhatnak.
B.Dek Andrs | |