|
Magyarhonban klnsen a rendszervlts ta a kzleti fogalmak igen rdekes vltozsokon mentek keresztl. Ez azonban korntsem az idk vltozst, a modernizcit,pp ellenkezleg: a totlis fogalomzavart mutatja,ksznheten az azta hatalomrakerlt neoliberlis,illetve szlssgesen konzervatv szentkorons-dzsentroid tks krknek.
Lssuk mindenekeltt a jobb-s baloldal fogalmnak klasszikus rtelmezsi mdjt,amely kb. a mai baloldalnak s a munksmozgalomnak az etalonja. Mint tudjuk,az ellenttpr az 1789-es nagy francia forradalom idszakra vezethet vissza,amikor is a francia trvnyhozs lstermnek jobboldaln a monarchistk,kirlyprtiak s az ultrakonzervatv fpapi rendek kpviseli,mg a baloldalon a minl radiklisabb trsadalmi vltozst srget girondistk, jakobinusok,hegyprtiak stb,a kztrsasgot igenl kpviselk voltak tallhatk. Innen ered a vrs-fehr ellenttpr is: a Bourbonok hvei s a szlssgesen retrogrd npellenes trsadalmi csoportok a kirlyi csald fehr zszlajval,mg a republiknusok s a forradalmrok a vrs zszl rvn azonostottk nmagukat az adott eszmvel. s vgl,de nem utolssorban ha a reformkor konzervatv s halad jsgcikkeit olvassuk, leszrhetjk,hogy az nmeghatrozs mr akkor is lt a magyarsg krben:a fontolva haladk Szchenyi rkvltsgos s egyb reformelkpzelseit Metternich kancellrral egyetemben"veres fonal"-nak,mg a legnagyobb magyar s Kossuth geten szksges lpsnek neveztk.
Mi kvetkezik ebbl? Elssorban az,hogy nemcsak azt tudta annakidejn mindenki,hol hzdnak a frontvonalak,hanem azt is,ki milyen oldali. Akkoriban Marx,a munksmozgalom legnagyobb klasszikusa mg fiatal ember volt,a nagy forradalom idejn pedig mg nem is lt. nem tett egyebet,mint 1848-ban Kommunista Kiltvny cm szintn klasszikus munkjban szefoglalta azt,amire neves eldei,az utpista szocialistk mellett az ket is ismer Tncsics Mihly is rjtt s amit tudtak jl 1789-ben is. Tncsics Mihly, haznk els munksvezre mr a harmincas vekben az utpista szocialista llamban gondolkodott,azonban is,Marxhoz hasonlan, azt llaptotta meg,hogy akkoriban a tks talakuls volt napirenden. A lnyeg emellett az,hogy mindhrom tbor-1789 forradalmrai,az utpista szocialistk s Marxk is tudtk jl,hogy mi a baloldal s mi a jobb,vagy egyltaln az szemkben mi az rtk,mi a maradisg: a baloldal az,amely a trsadalmi haladst,az emberek egyenlsgt,az eljogok felszmolst,a szegny embereket kpvisel hatalom megalapozst tzte ki clul-persze tudvalv,hogy a halads radikalitsa s rnyalata,mrtke mindig is klnbz volt. Metternich kancellr szemben,aki a legnagyobb magyarrl megveten nyilatkozott, Szchenyi egy kznsges felforgat, lzt,az ezerves szentkorons alkotmny megbolygatja volt mrskeltebb reformelkpzelsei mellett is,Petfi s Tncsics szemben pedig a radiklis trnfoszt Kossuth is a ggs nagyurak szszljnak szmtott.
Ezen nagyjbl pontos s egyrtelm megllapts-mminthogy ki van baloldalon s ki jobboldalon,egszen a rendszervlts nyitnyig egyrtelm is maradt magyarhonban. Azonban az 1994-es kormnyvltst kveten ,miutn az emberek tapasztalatai,csaldsai is rjtszottak,lavinaknt elindult a kzletben egyfajta fogalomzavar,amelyet mg sokig nehz is lesz kibogozni,csupn annyit tehetnk,hogy az alapfonalakat ragadjuk meg.
Az MSZP rszben arra is hivatkozva,hogy a Kdr-rendszer rkse,az emberek szemben ugyan annak szimblumv vlt,gy az emberek jrsze el is hitte annak lbaloldalisgt,azonban nem az. Mindenesetre a rgi prtkderek egyrsze s a kzhangulat, a nosztalgia rvn sikerrel tudta azt elhitetni,amit .Valjban nem msrl,mint a rendszervlts balszrnyrl van sz,amely azonban a baloldallal nem azonos. Tudniillik nem a trsadalmi haladsrt kzd,nem azrt,hogy az emberek minl kevsb fggjenek gazdasgi hatalmaktl s hogy munkshatalom legyen,pp ellenkezleg-angol mintra,csupn attl "baloldali",hogy a melsokrt van az intenzv munkahelyteremtssel-ettl azonban nem baloldali egy szervezet vagy mozgalom. Msfell tudjuk,hogy k is tmogattk a multinacionlis tkt s annak hazai kiszolglit,gy nyilvn a klasszikus rtelmezsnek megfelelen,az uralkod osztlyok prtja s nem a melsok, a szegny emberek. Azonban hogy a rendszervlts balszrnya,sokak szemben azt jelenti,hogy is a hiteles baloldal-rszben jogos felvetsk arra is hivatkozva, hogy a hazai fasizldssal szemben a npfrontos antifasiszta akcikat-Demokratikus Koalci,Balodali Kerekasztal stb.-fknt k vagy a hozzjuk hasonl lbaloldali mozgalmak kezdemnyezik.
A helyzetet bonyoltja,hogy nemcsak k jobboldaliak alapbl,miutn munksellenes intzkedsekkel lptek fel,hanem a fideszesek, a jobbikosok s egyb ultrajobboldali szervezetek is. Tudniillik nemcsak a melsokat kiszolgltatott tv lbalos mozgalmak jobboldaliak,hanem a klasszikus etalon szerint azok is s fleg azok,akik a trtnelmi tradcikhoz nylnak vissza s rendkvl elutastak gy a szegny emberekkel s az alsbb nprtegekkel,mint akrmilyen trsadalmi halads,demokratikus elktelezettsgekkel szemben. Az jdzsentrik szszli nem vletlenl btor szszli a szentkorons trsadalmi rendszernek: nekik az ezerves mozdulatlan trsadalmi rend azltal felel meg tkletesnek,hogy a parasztnak s a melsnak kuss volt a neve, a nagysgos r pedig, ha mshol nem,de sajt falujban istenknt rendelkezhetett szegny emberek lete felett-hogy ebbl ksbb szlssges mozgalom s fasizmus lett,sem vletlen,tudniillik a dzsentri, a nagysgos s tekintetes r vagy a ki tudja hanyadik kisisten felsbbrend,emberek mltsgra fittyet hny mst megalz viselkedse a fasizmus gyakorlati megvalstsnak ppgy megfelelt tkletesen,mint Hitler,illetve Nietzsche elmleti alapvetse az bermenschrl.
Ilyen helyzetben a jobboldal s a fasizmus baloldaliaskodsa, szocilis demaggija elmletileg msodlagos,a gyakorlatban azonban elkeseredett emberek milliinak megtvesztsre bven sok. Sokszor elg behelyettesteni baloldali jelszavakkal s mris ksz a fasizmus-gy,mint mels helyett a nemzet,a csald fogalmt, vagy a burzsuj helyett a kozmopolita vagy a nyltan vagy burkoltan zsidz fogalmakat. Hogy ezek mirt nem lehetnek emellett se baloldaliak? Nos egyszer: a baloldal nem kommunistzik s nem zsidzik- a kommunistzs mint szitoksz hasznlata eleve kizrja a baloldalisgot. Emellett a hazai munksmozgalomban is megjelentek bizonyos jelentseltoldsok, tudniillik vannak mozgalmak,irnyzatok,amelyek a nagymagyarkods irnyba toldtak el a magyar ruk,magyar termkek,magyar mit tudjuk is mi mik fennhangos hirdetsvel a hazai jnacionalizmus kells kzepn,ugyanakkor szlsjobboldali frumokon is olvasni olyan cikkeket,amelyek a baloldalt megszgyentve a npek bartsgnak szksgessgrl beszlnek a sorskzssgre hivatkozva.
Ellenben eme fogalomzavarra ltezik megolds,amelyet fentebb mr kitrgyaltunk. Mindenesetre a legfontosabb nmegvalstsban gondolkodni,kzdeni azrt,hogy a melsok az let brmely terletn rvnyeslhessnek,eslyegyenlsgk biztosttassk,ne lpjen letbe ket htrnyosan rint munkatrvnyknyvek s egyltaln legyen trsadalmi bke, bkben egyttlhessnk ms npekkel,az embert,az emberi rtket, a kultrk egyenrangsgt vegyk figyelembe. Aki ezt elfogadja, minden tovbbi nlkl baloldali. Hogy a fogalmi zrzavar tovbbra is fennmaradjon,azrt azonban a hazai tke s a multinacionlis tke tovbbra is tesz,cljuk ezen zrzavar fenntartsa.
B.Dek Andrs
| |