| PRILIS 4. ZENETE
prilis 4.n nnepeljk Magyarorszg felszabadulsnak vforduljt.Br egyes trtnelmi adatok szerint valjban csak nhny nappal ksbb tudtk a szovjet csapatok haznkat teljes egszben felszabadtani,a lnyeg nem a konkrt idponton, hanem a tbb mint negyven vig piros bets napknt nnepelt esemny mig rvnyes zenetn van. Mg akkor is, ha a rendszervlts ta neoliberlis, illetve nemzeti konzervatv prftink egyszeren csupn szovjet megszlls kezdeteknt emlegetik 1945 prilisnak eme jeles napjt.
Lssuk mindenekeltt az esemnyek nemzetkzi httert.Egyfell adott volt egy olyan katonai tmb-a tengelyhatalmak-amelynek tagjaknt az ri Magyarorszg vezeti a hitleri Nmetorszg agresszv npellenes, fasiszta hborjt tmogattk.Miutn 1942-43 forduljn Nmetorszg terjeszkedst Sztlingrdnl a szovjetek meglltottk, majd a Vrs Hadsereg ellentmadsba ment t, illetve az antifasiszta koalci tagjai a nyugati fronton is veresget mrtek a nci vilguralom lharcosaira, Horthy Mikls kormnyz s az uralkod osztlyok angolbart krei is a hborbl val kilps lehetsgeit latolgattk. Igen m, csakhogy az llamf s krnyezete elkpzelse-hogy tudniillik angol-amerikai segtsggel szabadtsk fel a nci megszlls all, megelzend a szovjetek megrkezst-semmilyen szempontbl nem volt realizlhat, legfeljebb Horthyk szemellenzs antibolsevista ltkrnek felelt meg.Arrl nem is beszlve, hogy a kormnyzt nemcsakhogy fehrterrorista klntmnyesek segtettk hatalomra, hanem alapveten az s munkatrsai-Teleki Pl, Bethlen Istvn grfok, Gmbs Gyula stb.-is azt a politikt tmogattk, amely a trianoni hatrok revzijt tmogatta magyarn Hitlert s Mussolinit elg hossz ideig, gy Horthy szemlye a retrogrd antikommunista nyugati hatalmak megrkezse esetn is nemkvnatos lett volna minden bizonnyal.Ebbl a szempontbl teljesen mellkes, hogy 1944-45-ben Franciaorszgban s Olaszorszgban is erteljes balratolds jtszdott le a belpolitikai letben. A vesztes Nmetorszg nyugati felben ppgy nem a fasisztk vagy a II. Vilmos csszr korszakt visszasr rgivgs militns konzervatv erk kerltek hatalomra, ahogyan Itliban sem a kirlyi rezsim garnitrja vezette tovbb az orszgot.
Msodszor:valamennyi orszgban a fasisztk s a velk kollaborlk elleni harcban a vrsk, a partiznok s a velk szimpatizl szervezett munksok s kisemberek jrtak az len,nemcsak haznkban, hanem az egsz vilgon,papok csupn kisebb mrtkben szegltek szembe a nmet megszllkkal,nem kismrtkben antikommunista retrogrd belltottsguk miatt.Az orszgok letnek fellendtsben, a helyrelltsi munklatokban is elssorban a vrs vezets alatt ll szervezett munksok vllaltak oroszlnrszt a klnfle fldoszt bizottsgok, direktriumok, munkstancsok stb. rvn, amelyek az alulrl szervezd szocialista alap civil trsadalom csrit alkottk.Ennlfogva minden joguk megvolt ahhoz, hogy az ket s a szegnysorban l fldmveseket kpvisel szervezetek, majd prtok gyakorolhassanak egyeduralmat a magyarhon letben. Emellett az sem egy elhanyagolhat szempont, hogy az orszg legalbb minimlis polgri demokratikus talaktst is gtl feudlis maradvnyok felszmolsa-az egszsgtelen birtokrendszerre, a dzsentroid belltottsg helyi kiskirlyok hatalmra vagy a flfasiszta katonai szervezetekre gondoljunk-is a ma mr agyonszidott kommunista-balos szocildemokrata-npi rk alkotta koalci nevhez fzdik.Ugyangy partiznok fogtk el Mussolinit, illetve zavartk el az olasz kirlyi dinasztit is s szmoltak le a szlsjobboldali elemekkel Franciaorszgban is, csakhogy nyugati pldkat emltsnk.Az mr ms krds, hogy se a hazai, se pedig a globalizld-amerikanizlt nyugati kzlet nagyobbik rsze nem igazn tett pozitv gesztust a vrs eszmk hvei fel-leszmtva taln azt, hogy az angol kirlyi akadmia Marxot ttr jelentsggel br teoretikusnak ismerte el a kzelmltban.
Harmadszor:mai rendszervlt neoliberlis s keresztny-nemzeti kereszteslovagjaink se Horthykra, se pedig Winston Churchillre nem igazn hivatkozhatnak.Utbbi llamfrfi ugyanis egyes forrsok szerint a lefegyverzett ncik bevetst latolgatta a npi demokratikus terjeszkeds meglltsra.Abban az idben a brit miniszterelnk, akit a munksprti Attlee vltott fel, nem volt mr annyira mindenhat tnyez, mint a nmetek elleni harc idejn-tegyk hozz:mg a msodik vilghbor idejn sem.Msfell Churchill antikommunista nzetei mellett is annak a szervezd antifasiszta koalcinak volt a tagja a kommunistabartnak szintn nem nevezhet Charles De Gaulle-lal egyetemben, amely nemcsak tmogatta a sztlini Szovjetunt, hanem azt is jvhagyta, hogy kisebb mrtkben nyugati szvetsgesek jelenltben, felgyelje trsgnk demokratikus talakulst.Magyarn hozzjrultak ahhoz, hogy haznkban(is) a Szovjetuni szabad kezet kapjon. Miknt a szvetsgesek is irnytan szltak bele adott orszgaik letbe:1944-47 kztt a franciknl s az olaszoknl dobogs helyen szerepeltek a kommunistk, akik kormnypozciba kerltek,m 1947 mjusra mindkt orszgban kiszortottk ket a szbanforg llamok vezetsbl.Mindezek mr nmagukban is megcfoljk a pldul Horthyk mellett kardoskodkat:a volt kormnyz bartai ugyanis azt gondoltk, hogy szovjetellenes llel kthetnek szvetsget a koalci nagyhatalmaival.
Mindenesetre a felszabaduls eddig nem ltott mrtk s jelentsg alkalmat teremtett az vszzadokon keresztl lenzett s tbb oldalrl is kizskmnyolt egyszer emberek szmra.Megteremtettk negyven v alatt a szocialista nagyipar alapjait, amely nemcsak a npi demokratikus tbor ipari teljestmnyeit hatvnyozta meg, hanem a szervezd termelszvetkezetekkel egyetemben egsz trsgek, orszgrszek kultrlis s mindennapi lett, infrastruktrjt is mkdtettk. Nyugaton s vilgszerte az izmosod agrrszektor mellett a kisfilmek, illetve a mesefilmek s egyb hungarikumok vltak ismertt:Japnban pldul az utbbi idben a szocrel korszak Magyarorszgnak mesi s knyvei vltak egyre npszerbb.Mindezek tengelyn arra is md nylott, hogy ltrejjjn vagy egy civil szfra a nemzetisgek kultrlis szervezetei vagy a npfrontos klubok, egyesletek rvn, vagy pedig hogy kialakuljon egy egszsges, modern rtelemben vett, knnyen regenerld kzposztly, amely lpcst jelenthetett volnaa dolgozk tehetsges gyermekei szmra egszen a cscsig, azaz:alapot biztosthatott volna a tuds-s tehetsgalap trsadalmi mobilits szmra.Ez a folyamat azonban a rendszervlts idejn s annak rvn megszakadt, majd visszjra fordult. Napjainkban Magyarorszg tesett a l tls oldalra, azaz a sereghajtk kztt kullog szinte minden rtelemben:az eddigi legvidmabb barakk, amely rugalmasan tudott a Szovjetuni elvrsaihoz alkalmazkodni, ma mr szlssges mdon az Egyeslt llamok ignyeit szolglja ki, akr a divatot s a vilg vltozsai irnti szemlletmdot, akr a diplomcit vesszk alapul:haznk vezet rtegei amerikaibbak akarnak lenni Ameriknl, liberlisabbak a legliberlisabbaknl,demokratbbak a legdemokratbbaknak csfoltaknl is. Az mr ms krds, hogy ki mit nevez demokrcinak ma. m nlunk nem igazn ildomos ilyesmin gondolkodni. Mg akkor sem, ha a nagy rendszervlts ta emberek millii ltbizonytalansgban s szegnysgben, nhny ezren pedig kihv jmdban lnek. Haznk halad gondolkodi s teoretikusai na meg az egyszer emberek millii mindent kezdhetnek ellrl. prilis 4.-e ma is aktulis.
B.Dek Andrs | |