| KTKAMARS RDEKKPVISELET
A rendszervlts ta tbb zben is felvetdtt a ktkamars parlament bevezetsnek gondolata. Az erre vonatkoz klnbz elkpzelseket azonban honatyink eltr indokokbl rendszeresen sutba dobtk: mr a kilencvenes vek elejn bebizonyosodott ugyanis, hogy magyarorszgi viszonyok kztt a parlamentarizmusnak csupn valamely elavult modellje valsulhat meg.
Mr 1988-89 forduljn felvetettk az akkori reformkommunistk, hogy az j rendszerben ltrejjjn egy kpviseleti alapon mkd msodik hz a hagyomnyos orszggyls mellett.Ennek kivitelezsre egyfell azrt nem kerlt sor,mivel a rendszervlt elit semmilyen "npuralmasdira"emlkeztet megoldsba nem ment bele,arrl nem is beszlve,hogy a ksbbiekben sem igazn tmogattk az egymst vlt kormnyok a civil trsadalom ltrejttt s rdekkpviselett. Msrszt tudvalev,hogy brmennyire is nyugatmajmol mdon viselkednek napjainkig is rendszervlt honatyink,hazai talajon a tartomnyok, rgik vagy tagllamok delegcijra pl francia,nmet vagy olasz ktkamars szisztma nem igazn lenne mkdkpes. Emellett az sem lehanyagolhat szempont,hogy az ri Magyarorszgot idz rang vagy mltsg alapjn fellltott felshz a konzervatv-jobboldali sznezet s nem a szocializmusban gondolkod irnyzatok trnyerst erstette volna.
A Medgyessy-kormny 2002-es hatalomrajutst kveten jbl napirendre kerlt a krds. Az tlet kimunkli egy olyan sszetett msodik parlamenti hz bevezetst tztk ki clul, amelyben a klnfle civil szervezetek mellett a magyarorszgi kisebbsgek kpviseli is helyet kaptak volna. Ezttal a szabad demokratk ellenzse mellett amiatt futott ztonyra a koncepci, hogy az egyes parlamenti prtok szvivi a ktharmados tmogatottsg elvre hivatkozva utastottk el az orszggylsi reform javaslatt. A kisebbik kormnyprt prfti a doktrner liberalizmus gisze alatt azzal(is) rveltek,hogy a trvnyhozsban prtoknak s nem klnfle trsadalmi frumoknak van helye.
Legutbb 2006 decemberben egy msfajta trtnelmi szituciban merlt fel a ktkamars szisztma gondolata. Ezttal a Liga szakszervezeti konfderci aktivisti lptek fel kezdemnyezleg:a dolgozi rdekkpviselet szvivi a szakszervezetek,trsadalmi s civil szervezetek delegcijra kvntk alapozni a msodik orszggylsi hz mkdst. Ennek gondolatt a msodik Gyurcsny-kormny dolgozellenes intzkedsei klnsen felrtkeltk,hiszen a kmletlen megszort intzkedsek megvtzshoz szksges lenne egy olyan msodik kamarra,ahol a dolgozi rdekvdelmi frumok mellett a trsadalmi-civil szervezetek kpesek lennnek vtt emelni a hrhedt Gyurcsny-csomaggal szemben.Az emltett frumok mellett a hazai kisebbsgek szerepvllalsa is elsegten a demokratikus Magyarorszg alapjainak lerakst. Ez azonban,gy tnik, csupn hossztvon valsthat meg. Ennek rszben Slyom Lszl s a jobboldal szakszervezet-ellenes magatartsa,illetve a Fidesz munksmozgalmat lejrat demaggija,rszben az az oka,hogy a hazai elit-prtllstl fggetlenl-a npi kezdemnyezsek tudomsulvtelben, plebejus sznezet rdekkpviseleti megoldsok elfogadsban ppgy ellenrdekelt, mint a brbl s fizetsbl lk jogainak kiterjesztsben,brharcnak tmogatsban.
B.Dek Andrs | |