| TNTETSEK RNYKBAN
Politikai rtelemben is forr tavaszra szmthatunk. Legalbbis ezt jsoljk sokan azok kzl, akiket a hrhedt Gyurcsny-csomag rendkvl htrnyosan rint. Radsul a brbl s fizetsbl l kisemberek aggodalma egyltaln nem alaptalan:a civil szervezetek rendszeresen ismtld tlezr s egyb tiltakoz akcii, illetve a 2006.szeptemberi-oktberi esemnyek flrerthetetlenl megmutattk:a magyar trsadalom trkpessge sem hatrtalan.
Ezt a tnyt erstik az v elejre beharangozott konkrt megszort intzkedsek. Janur elejtl mintegy 25 szzalkkal emelkedett a vonaljegy ra s elrelthatan februrtl a MV is tarifaemelsre kszl. Emellett a dikkedvezmnyek krt szintn szkteni kvnjk az lszocialista honatyk:a terv szerint a jvben a hallgati jogviszony csupn az adott iskola s a lakhely kztti kedvezmny ignybevtelre jogost fel. Drgulnak az lelmiszerrak is:a Pkszvetsg pldul 20-22 szzalkos kenyrr-emelkedsre figyelmeztetett,aminek okai kztt szerepel tbbek kztt az ruhzlncokkal szembeni versenykptelensg kikszblse, illetve az ellltsi kltsgek megnvekedse. A kabinet pedig tovbb folytatja dolgozellenes politikjt. Ennek jele, hogy mr 2007 janur elejn tiltakoz alrsgyjtsbe fogtak Bonyhdon a helyi egszsggyi intzmny dolgozi a vrhat 40 szzalkos ltszmlepts ellen. Nem szletett megllapods az Orszgos rdekegyeztet Tancsban sem az idei minimlbrrl, holott annakidejn Gyurcsny Ferenc csapata a tbb vig tart,lpcszetes minimlkereset-emels mellett ktelezte el magt. Mindezeket csak megfejelte a kztrsasgi elnk v eleji llsfoglalsa:Slyom Lszl ugyanis nemtetszst fejezte ki amiatt, hogy a szakszervezetek hazai viszonyok kztt-gymond-kzhatalmi jelleg jogostvnyokat kapjanak.
Mindezek hatsra meglnkltek a klnbz tiltakoz jelleg akcik. A dolgozi rdekkpviseletek szvivi pldul kijelentettk, hogy llnak elbe az llamfvel szembeni kihvsnak, tudniillik az orszg els embere az Alkotmnybrsghoz fordult a szbanforg trvnyi szablyozsok alkotmnyjogi normakontrollja rdekben. Ugyanebben az idszakban a Liga konfderci aktivisti elhatroztk, hogy npszavazs kirst eszkzlik ki az rdekvdelmi alap msodik orszggylsi kamara bevezetsvel kapcsolatban. A legutbbi hnapokban egyb civil frumok is hallattak magukrl:a nagycsaldosok,motorosok s biciklistk mellett a krnyezetvdk is megmozdultak,akik a belvrosban lv Nagymez utcai platnfk kivgsa ellen tiltakoztak hetek ta.
Ezek a fejlemnyek arra engednek kvetkeztetni, hogy az utbbi kzel egy esztend ta az egybknt atomizlt magyar trsadalomban megersdtek a trsadalmi szolidaritst elsegt prtfggetlen civil mozgalmak, m a bztat jelek ellenre mg messze vannak ezek attl, hogy komolyabb nyomsgyakorl tnyezknt lpjenek fel. Ennek okai kztt az is szerepel, hogy a tbbmillis/gyakorlatilag a kettosztott kzvlemny felt kpvisel/tmeget mozgstani kpes polgri krk,a Fidesz gisze alatt mkdtetett klnfle lrdekvdelmi ,valamint a sokak szerint hozzjuk kzelll szlsjobboldali csoportok jval hatsosabban kpesek a np haragjt meglovagolni, mint az ppenhogy csak kifejldben lv trsadalmi szervezetek vagy a szkreszabott hatskrrel br szakszervezetek. St fl, hogy a megszort csomag hosszabb tvon is inkbb az antidemokratikus radiklis jobboldali szervezetek megersdshez s nem a civil trsadalom kialakulshoz vezet. Ebben a trsadalmi let tpolitizltsga ppgy szerepet jtszik,mint Orbn Viktor csapatnak fekete-fehr(vagy pepita)trsadalomszemllete vagy a magyarorszgi baloldal sztforgcsoltsga. A 2006.prilisi vlasztsokon a Thrmer Gyula vezette Magyar Kommunista Munksprt 0,41 szzalkos, a Vajnai Attila-fle Magyarorszgi Munksprt 2006 pedig mg ennl is szernyebb eredmnyt rt el. Arrl nem is beszlve, hogy a klnfle egyb marxista sznezet szervezetek is csupn rtelmisgi csoportok szkebb krre, de semmikppen sem a trsadalom dnt hnyadra kpesek hatni.
Mindezek ellenre hosszabb tvon knlkozik esly arra, hogy a trvny biztostotta keretek felhasznlsval-civil frumok demonstrciival, a hromoldal rdekegyeztets nyjtotta lehetsgek kihasznlsa rvn vagy egyb mdon kialakuljon az ntudatosan politizl kzvlemny, amely az aktulpolitikai egymsramutogatsdival szemben hatkony ellenslyt kpezhet az tpolitizlt Magyarorszg prftival szemben.
B.Dek Andrs
| |