|
Emlkezznk a dzsentroid imperializmusra!
Lassan vszzada lesz annak,hogy 1920.jnius 4.-n Franciahonban az ellenforradalmi rendszer/!/diplomati alrtk azt a bkedikttumot,amelyet maga Lenin is igazsgtalannak, rabl s imperialista bknek nevezett. Azta 92 esztend telt el,a trtnelmi esemny s annak httere megtlse azonban egy jottnyit sem vltozott. Mindmig mindenrt a baloldalt hibztatjk-teljesen igazsgtalanul,azonban a jobboldal logikjt ismerve sajnos rthet mdon:Trianonnal nemcsak az elnyom uralkod osztly politikjrl semmit sem tehet magyarsg milli kerltek idegen elnyomk fennhatsga al,hanem az ezerves szentkorons dics magyar imprium is megsznt-amit a hazai labancos szemllet magyar uralkod osztlyok sokkal nagyobb vesztesgnek tartottak,mint sajt nprt val aggdst. s tegyk hozz,amit a magyar nagysgos urak,tekintetes s mltsgos stb. urak Mohcs ta is csak osztrk szuronyok segtsgvel,sajt prnpk elrulsval tudtak fenntartani.Hogy Lenin ezt imperialista bknek nevezte,rtelmezhetjk egyfell gy,mint tks hatalmak s korons fk emberek milliit felldoz magnakcija,kardcsrtet terletszerz politikja,msrszt gy,mint a szentkorons dzsentroid labancos magyar imperializmus kvetkezmnye. Hogy ezutbbi mirt? Ez a kis rs errl szl.
Mint emltettem volt,Trianonnal eltnt az ezerves magyar birodalmisg,amely Habsburg szvetsggel tartatott fenn. Ennl fogva mindenki,aki a magyar dzsentrikhez nem tartozott vagy szembenllt azok egyeduralmrkod pkhendi viselkedsvel,prokat s nem urakat lenz mentalitsval,vgig ellensgnek szmtott. Ennlfogva a liberlis rtelmisgi is ellensg volt. mirt? Mert nemzetidegennek szmttatik a kutyabrs urasgok szemben. Nemzetidegen,mert a liberlis nem akart egyebet,mint a fldesurak elnyom monopliumnak,seik jussn val korltlan hatalmnak megbontst. A liberlisok se cimborltak a prnppel,st. Nekik is ppgy megvolt a maguk barti kre,mint a nemesi oklevllel brknak,csak ppen msfajta kirekeszt kasztosodott rtegbl. De mr ez is soknak szmtott. Tudniillik a Dzsa mglyahallt kveten megalkotott 1514-es Hrmasknyv is tudatosan,egyrtelmen jelezte: a magyar Szent Korona,mai szval a magyar trsadalom rkkn rkk olyan, amilyen. A paraszt az maradjon paraszt s egsz lett lje le ott hibaval grclssel,robotolssal,hv urnak val engedelemmel,ahova szletett. Az urak hatalma s birtoka maradjon csorbthatatlan mdon vltozatlan,vk legyen kizrlagos jog a hatalom birtoklsra gy a kirlyi udvarban,mint a vrmegykben s ez az llapot szentrsos mdon vltozatlan maradjon az idk vgezetig. Magyarn kifejezve: az ri trsadalom,amelyhez hasonl csak a lengyel modell s a crizmus volt,tudatosan modernizlhatatlannak lett kiptve,minden kihvs s vltozs elutastsn,az attl val elzrkzson alapult.
Tovbb a dzsentroid magyar imperializmus msodik alapillrnek szmtott az orszg terleti integritsa. Az igaz,hogy se haznk,se kollektve a Monarchia nem tudott gyarmatokat szerezni,szemben nemcsak a britekkel,amerikaiakkal,francikkal,hanem a szintn flfeudlis-dzsentroid nmet csszri hatalommal is,azonban a szentkorons-szentistvni magyar birodalomra,s arra,hogy mekkora terletet nyomhat el ppgy,mint a hatalmas orosz cr,a hazai ri trsadalom vgtelenl bszke s rtarti volt. Erre a clra ksz volt elrulni lenzett npt,gy rthet,hogy mind Rkczi fejedelmet,mind Kossuthot is 1849-ben is s '67-ben kszsgesen rulta el-de nemcsak az emltett trtnelmi jelessgeket,hanem a npet s a magyar haladst is. gy ebbl addan,nemcsak a tks imperializmust kiszolgl liberlisokat,hanem minden halad mozgalmat is ellensgnek tekintett a magyar urasg,nemegyszer okot adva Kossuthnak is a tmadsra-gondoljunk a kiegyezs utni nkormnyzati kpviseleti egyeduralomra, a virilizmusra,amely ha nem is nemesi alapon kezelte a vlasztkat,azonban gyakorlatilag az rdekeit szolglta azzal,hogy a legtbebt adzkat automatikusan beemelte a dntshoz testletbe-mg ha hozzvesszk,hogy nem nemesi hatalmas vagyonnal br nagytks is belefrt a krbe, a lnyegen mr csak azrt se vltoztat a dolog,mert a csaldfjra bszke magyar imperialista lenzte a felkapaszkodottnak tartott,zleti rzkkel br vagyonos imperialistt. A lnyeg azonban ez volt: a hatalmi kivltsgon egy jottnyit se vltoztassunk.
Trianon szempontjbl azonban a legsarkalatosabb krds volt a dzsentroid imperializmus magyarkod politikja. Nemesnek lenni s a szentkoronhoz tartozni,ebben az orszgban lni egyttal azt is jelentette,hogy magyar csak s kizrlag az lehet,aki itt l,itt nemes. Ha pedig valaki a szentkorona rsze,az igenis magyar,akr teszik az neki,akr nem, s igenis hogy a magyarnak van jussa itt diriglni. A modern gondolkod a nemzetisgi krdst gy oldotta volna meg,hogy lehessen els s msodik nyelvet tanulni,szmarnynak megfelelen kpviseltessk a nemzetisgi az adott terleten biztostva a nyelvi kultrlis s egyb kollektv autonmit-ahogy a hibibl tanul Kossuth s ksbb Jszi Oszkr a nyelvi kantonos koncepcijval is hangoztatta. Nem,ilyesmirl sz se volt-az add nehzsgeket ri mdon, a monoplium, a rang s tekintly szenthromsgval iparkodtak elintzni,a knnyebbik ton. Apponyi Albert ksbbi trianoni delegcivezet lenjrt a nemzetisgi iskolkbani ktelez magyaroktats szorgalmazsval ppgy,mint az agrrszocialista mozgalmak s a munksmozgalom irnti megnemrt hozzllsval-lltlag sem ,sem Ferenc Jzsef nem rtette,mirt kvn egy mels sztrjkolni vagy akrcsak trsadalmi krdsekkel kapcsolatban is szakszervezetekbe tmrlni. Ahhoz viszont rtettek,hogy hborzzanak a szomszdokkal, npket az irntuk val gondolkods nlkli felttlen lojalitsra nevelve. A npekbe belevertk,hogy ha kell,millik haljanak meg a csszrt meg a kirlyrt,az embersgben s az emberi jogok kimrsben azonban igen szkmarkak voltak. Jellemz,hogy a monarchiabeli uralkod osztlyok a szintn pkhendi s npt semmire se tart,attl azonban katons fegyelmet kvetel Vilmos csszrral val bartsggal meg a katonai pardkkal voltak elfoglalva,nem azzal,hogy birodalmukat felvirgoztassk. Mivel a magyar kirlysg is egy birodalom volt, a birodalmi logika, fleg ha dzsentri logikval prosul,sszefrhetetlen a demokrcival. Ettl a fogalomtl vgig irtztak is hazai nagysgos uraink. Az szemlletmdjuk nagyjbl gy nzett ki,hogy ugye adott az ltaluk ezer ve uralt szent imprium,ahol k az urak s parancsolk,ha meg ezt ktsgbevonnk,itt a httrben a felsges csszr, az osztrk sgor s a nmet csszr,ha baj van. Vagyoni alapon egszen le a kis falvakig szintn k az atyaistenek mindenhol,gy megszabhatjk, mit tehet a bds prnp s mi a ktelessge,megszabhatjk,hogy itt azt a nyelvet beszlje mindneki,amit a nagyurak. A napjainkban sztrolt Tisza Istvn emellett arrl is hrhedtt vlt,hogy nemcsak a prnp vagy a nemzetisgek,hanem a nk fel kiterjesztend vlasztjognak is makacs ellensge volt. Szz sznak is egy vge van: az ri Magyarorszgon aki nem a hatalmi krkbe tartozott, nem szmtott embernek.
Ez azonban mig tart rvnnyel megbosszulta nmagt. A magyar dzsentroid imperializmus kitermelte a romn, szerb, cseh stb. magyarellenes nacionalizmust,amelynek logikja ugyanaz, fordtott eljellel. Msfell a hazai nemzetisgiek is kszntk szpen,de nem a magyar szentkorons birodalomba ,hanem sajt nyelvk hasznlatt biztost helyekre kvntak integrldni: a romn nemzetisgi Romniba, a szerb Jugoszlviba s gy tovbb. Ez jzan paraszti logikval rthet is, tudniillik ki szeret olyan helyen lni,ahol sajt egyni s kollektv tudatval nem rendelkezhet,helyette a hatalom s az er jogn ms rja el neki,minek vallja magt. Msrszt pedig az orszg sztesse nyomn jttek a forradalmak-amelyeket azonban semmilyen sszeeskvk, szabadkmves vagy egyb felbujtk nem robbantottak ki-azokat az ri trsadalom krvallottai robbantottk ki. Jtt a vrs grf,majd a proletrdiktatra,ahol haznk trtnelmben elszr, nemzetkzileg pedig az 1871-es prizsi kommnt s az 1917-es orosz forradalmakat kveten a dolgoz np s a lenzett prnp kezbe vehette a hatalmt-hogy az ezerves szp ri vilg egy csapsra eltnjk,azt azonban a dzsentrik s a nemzetkzi tks imperilaizmus nem trhette-ezek szvetsge aztn el is tiporta a rvid let munkshatalmat-azt a hatalmat,amely a nemzetisgi krdst s hazn terleti psgt is vdelmezni,rendezni kvnta. A nyeregbe kerlt horthysta ellenforradalom ott folytatta,ahol 1918. oktber 31.-n a npharag miatt abbahagyta,st mg bosszszomjasabb s agresszvebb lett. A nyeregbe kerlt keresztny-nemzeti kurzus haznk tragdijrt sajtos logikja alapjn sajt egyeduralmrkodsa nyomn magra haragtott ellensgeit,azaz az sszes nem nemesi rteget tette felelss,mig se gondolvn arra,hogy Trianon-amit 1868-ban Kossuth is megjsolt-sajt nzsnek s kmletlen hatalomvgynak lett a kvetkezmnye.
A hazai jobboldal mig ezen ezerves reflexek alapjn mkdik s mindenkit ellensgnek tart,de fleg a baloldalt,amely haznk haladsrt s felzrkztatsrt szllt skra mindvgig-ahelyett,hogy elkvetett hibirt bocsnatot krne s legalbb a npek bkje, a mlt lezrsa mellett tenne hitet.
B.Dek Andrs
| |